CL10A106MR5LQNC
Mfr.Part #
CL10A106MR5LQNC
Description
CAP CER 10UF 4V X5R 0603
Capacitance :
10μF
Voltage - Rated :
4V
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Thickness :
508μm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Thickness (Max) :
0.020 0.50mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
X5R
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Metric) :
Temperature Characteristics Code :
X5R
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Datasheets
CL10A106MR5LQNC
Samsung Electro-Mechanics CL10A106MR5LQNC
CL 10μF 4V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10A106MR5LQNC Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X5R.
CL10A106MR5LQNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm