CL10A106MQ5LRNC
Mfr.Part #
CL10A106MQ5LRNC
Description
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Height :
0.5mm
Thickness (Max) :
0.020 0.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
JESD-609 Code :
e3
Length :
1.6mm
Capacitance :
10μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
800μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Cut Tape (CT)
Voltage - Rated :
6.3V
Thickness :
508μm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Case Code (Metric) :
CERAMIC CAPACITOR
Width :
0.8mm
X5R
Case Code (Imperial) :
yes
Datasheets
CL10A106MQ5LRNC
Samsung Electro-Mechanics CL10A106MQ5LRNC
CL 10μF 6.3V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10A106MQ5LRNC Overview
This device's program size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
CL10A106MQ5LRNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm