CL10A106KQ8NNND
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL10A106KQ8NNND
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Description
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0603
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness :
889μm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Package / Case :
Width :
787.4μm
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel
Multilayer :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric :
X5R
Tolerance :
10%
Capacitance :
10μF
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 13 INCH
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
X5R
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
85°C
Depth :
800μm
Pbfree Code :
yes
Height :
800μm
Length :
1.6mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
CL10A106KQ8NNND
Samsung Electro-Mechanics CL10A106KQ8NNND
10μF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 0603
CL10A106KQ8NNND Overview
The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is 15% ppm/°C.Ceramic capacitor runs on voltage of 6.3V - Rated DC.
CL10A106KQ8NNND Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V