CL10A105MQ8NNNC
Mfr.Part #
CL10A105MQ8NNNC
Description
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0603
Ceramic Capacitors
HTS Code :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Thickness :
889μm
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
6.3V
Case Code (Metric) :
1608
Tolerance :
±20%
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
2009
Capacitance :
1μF
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Surface Mount, MLCC
Lead Free :
Lead Free
Height :
800μm
Terminal Shape :
Operating Temperature :
-55°C~85°C
GENERAL PURPOSE
Depth :
800μm
Datasheets
CL10A105MQ8NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL10A105MQ8NNNC
CL 1μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10A105MQ8NNNC Overview
A program's size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm for this device.Its coefficient is X5R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 6.3V, it is capable of operating.
CL10A105MQ8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V