CL10A105MP6NXNC
Mfr.Part #
CL10A105MP6NXNC
Description
CAP CER 1UF 10V X5R 0603
Stock
1
In Stock :
1
Factory Lead Time :
14 Weeks
Length :
1.6mm
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±20%
Thickness :
711.2μm
Case Code (Metric) :
1608
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Low ESL (X2Y)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Height :
600μm
Published :
2012
Width :
0.8mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
1μF
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Voltage - Rated :
10V
Datasheets
CL10A105MP6NXNC
Samsung Electro-Mechanics CL10A105MP6NXNC
CL 1μF 10V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~85°C 2 Terminations Low ESL (X2Y) Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10A105MP6NXNC Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
CL10A105MP6NXNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm