CL10A105MO8NNNC
Mfr.Part #
CL10A105MO8NNNC
Description
CAP CER 1UF 16V X5R 0603
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Capacitance :
1μF
Voltage - Rated DC :
16V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
X5R
Dielectric Material :
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Packaging :
Cut Tape (CT)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
CL10A105MO8NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL10A105MO8NNNC
CL 1μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10A105MO8NNNC Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X5R.Ceramic capacitor runs on voltage of 16V - Rated DC.
CL10A105MO8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V