CL10A105MA8NNNC
Mfr.Part #
CL10A105MA8NNNC
Description
CAP CER 1UF 25V X5R 0603
Stock
570
In Stock :
570
Factory Lead Time :
16 Weeks
Case Code (Imperial) :
0603
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
2003
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Ceramic
Terminal Shape :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Height :
800μm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Capacitance :
1μF
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Thickness :
889μm
Case Code (Metric) :
Depth :
800μm
Voltage - Rated DC :
25V
Datasheets
CL10A105MA8NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL10A105MA8NNNC
CL 1μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10A105MA8NNNC Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X5R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 25V Volts DC - Rated DC.
CL10A105MA8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V