CL10A105KQ8NNNL
Mfr.Part #
CL10A105KQ8NNNL
Description
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0603
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Tolerance :
10%
HTS Code :
Max Operating Temperature :
85°C
Packaging :
Tape and Reel
Capacitance :
1μF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Min Operating Temperature :
-55°C
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 13 INCH
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
1.6mm
ECCN Code :
EAR99
Dielectric :
Width :
787.4μm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Datasheets
CL10A105KQ8NNNL
Samsung Electro-Mechanics CL10A105KQ8NNNL
1μF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 0603
CL10A105KQ8NNNL Overview
Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is 15% ppm/°C and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 6.3V, it is capable of operating.
CL10A105KQ8NNNL Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V