CL10A105KO5LNNC
Mfr.Part #
CL10A105KO5LNNC
Description
CAP CER 1UF 16V X5R 0603
Capacitance :
1μF
Dielectric Material :
Ceramic
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Width :
0.8mm
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Temperature Characteristics Code :
X5R
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.020 0.50mm
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Published :
Depth :
800μm
Voltage - Rated DC :
16V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height :
500μm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Thickness :
508μm
Multilayer :
yes
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Feature :
LOW PROFILE
Tolerance :
±10%
CERAMIC CAPACITOR
Length :
1.6mm
Datasheets
CL10A105KO5LNNC
Samsung Electro-Mechanics CL10A105KO5LNNC
CL 1μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~85°C 2 Terminations Low Profile Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)