CL10A104KA8NNNC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL10A104KA8NNNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 25V X5R 0603
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Thickness :
889μm
Mount :
Surface Mount
Termination :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height :
0.8mm
Temperature Coefficient :
X5R
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
0.1μF
Series :
CL
Published :
Width :
0.8mm
Length :
1.6mm
Dielectric Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
25V
Temperature Characteristics Code :
X5R
Case Code (Imperial) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
CL10A104KA8NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL10A104KA8NNNC
CL 0.1μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10A104KA8NNNC Overview
A program's size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm for this device.Its coefficient is X5R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 25V, it is capable of operating.
CL10A104KA8NNNC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V