CL05A823KP5NNNC
Mfr.Part #
CL05A823KP5NNNC
Description
CAP CER 0.082UF 10V X5R 0402
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
X5R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
X5R
Published :
Width :
0.5mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±10%
Applications :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Voltage - Rated DC :
10V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Capacitance :
0.082µF
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Multilayer :
yes
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Depth :
500μm
Height :
500μm
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Thickness :
558.8μm
Length :
1mm
Dielectric Material :
Ceramic
Series :
CL
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Pbfree Code :
yes
Datasheets
CL05A823KP5NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL05A823KP5NNNC
CL 0.082μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
CL05A823KP5NNNC Overview
Programs on this device are of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X5R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 10V Volts DC - Rated DC.
CL05A823KP5NNNC Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V