CL05A683KP5NNNC
Mfr.Part #
CL05A683KP5NNNC
Description
CAP CER 0.068UF 10V X5R 0402
Ceramic Capacitors
Length :
990.6μm
Max Operating Temperature :
85°C
Capacitance :
0.068μF
Tolerance :
±10%
Width :
508μm
GENERAL PURPOSE
Published :
Dielectric :
X5R
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Cut Tape (CT)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
10V
X5R
Thickness :
558.8μm
Voltage - Rated DC :
10V
Datasheets
CL05A683KP5NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL05A683KP5NNNC
CL 0.068μF 10V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
CL05A683KP5NNNC Overview
Ceramic capacitor is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X5R.A voltage of 10V is required to operate this capacitor.
CL05A683KP5NNNC Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V