CL05A475MQ5NQNC
Mfr.Part #
CL05A475MQ5NQNC
Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0402
Stock
972
In Stock :
972
Ceramic Capacitors
Depth :
500μm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
HTS Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Thickness :
558.8μm
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Case Code (Imperial) :
0402
Capacitance :
4.7μF
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
X5R
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm