CL05A475MO5NUNC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL05A475MO5NUNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7UF 16V X5R 0402
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Series :
CL
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
0.7mm
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Published :
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
16V
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±20%
Capacitance :
4.7μF
Multilayer :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
558.8μm
HTS Code :
Temperature Characteristics Code :
X5R
Width :
0.5mm
Temperature Coefficient :
X5R
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
1mm
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
CL05A475MO5NUNC
Samsung Electro-Mechanics CL05A475MO5NUNC
CL 4.7μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)