CL05A474KP5NFNC
Mfr.Part #
CL05A474KP5NFNC
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.47UF 10V X5R 0402
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Dielectric Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
0.47µF
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Cut Tape (CT)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
10V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
GENERAL PURPOSE
Published :
Temperature Characteristics Code :
X5R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Series :
CL
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
HTS Code :
Thickness :
558.8μm
Tolerance :
±10%
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Metric) :
Datasheets
CL05A474KP5NFNC
Samsung Electro-Mechanics CL05A474KP5NFNC
CL 0.47μF 10V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
CL05A474KP5NFNC Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X5R.
CL05A474KP5NFNC Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm