CL05A395MQ5NQDC
Mfr.Part #
CL05A395MQ5NQDC
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3.9UF 6.3V X5R 0402
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
X5R
Thickness :
558.8μm
Series :
CL
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
3.9μF
Tolerance :
±20%
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
6.3V
Datasheets
CL05A395MQ5NQDC
Samsung Electro-Mechanics CL05A395MQ5NQDC
CL 3.9μF 6.3V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
CL05A395MQ5NQDC Overview
This device's program size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
CL05A395MQ5NQDC Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm