CL05A335MR5NNNC
Mfr.Part #
CL05A335MR5NNNC
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3.3UF 4V X5R 0402
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Packaging :
Cut Tape (CT)
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
X5R
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Height :
500μm
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Series :
CL
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
3.3μF
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Ceramic
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Voltage - Rated DC :
4V
Tolerance :
±20%
Case Code (Metric) :
Depth :
500μm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V