CL05A334MQ5NNNC
Mfr.Part #
CL05A334MQ5NNNC
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.33UF 6.3V X5R 0402
Stock
257
In Stock :
257
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Published :
2008
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
0402
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Cut Tape (CT)
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
6.3V
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Capacitance :
0.33μF
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Radiation Hardening :
No
Height :
500μm
Thickness :
558.8μm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
Depth :
500μm
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Series :
CL
Temperature Characteristics Code :
X5R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
CL05A334MQ5NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL05A334MQ5NNNC
CL 0.33μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)