CL05A334KQ5NNND
Mfr.Part #
CL05A334KQ5NNND
Description
CAP CER 0.33UF 6.3V X5R 0402
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
X5R
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Max Operating Temperature :
85°C
Depth :
500μm
HTS Code :
Thickness :
558.8μm
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 13 INCH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
yes
Dielectric :
X5R
Min Operating Temperature :
-55°C
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel
Tolerance :
10%
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
6.3V
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Length :
1mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Width :
508μm
Capacitance :
330nF
Height :
0.55mm
Datasheets
CL05A334KQ5NNND
Samsung Electro-Mechanics CL05A334KQ5NNND
330nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 0402
CL05A334KQ5NNND Overview
In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is 15% ppm/°C.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 6.3V.
CL05A334KQ5NNND Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V