CL05A225MR5NNNC
Mfr.Part #
CL05A225MR5NNNC
Description
CAP CER 2.2UF 4V X5R 0402
Stock
22
In Stock :
22
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Case Code (Metric) :
1005
Capacitance :
2.2μF
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
CL
Case Code (Imperial) :
0402
Temperature Characteristics Code :
Tolerance :
±20%
Lead Free :
Lead Free
Published :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
558.8μm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Depth :
500μm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Mount :
Surface Mount
Contact Plating :
Tin
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Length :
1mm
Radiation Hardening :
No
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Height :
500μm
Voltage - Rated DC :
4V
Packaging :
Cut Tape (CT)
Temperature Coefficient :
X5R
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Width :
0.5mm
Datasheets
CL05A225MR5NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL05A225MR5NNNC
CL 2.2μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
CL05A225MR5NNNC Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X5R.Ceramic capacitor runs on voltage of 4V - Rated DC.
CL05A225MR5NNNC Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 4V