CL05A225MQ5NSDC
Mfr.Part #
CL05A225MQ5NSDC
Description
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0402
Ceramic Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Thickness :
558.8μm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
CL
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Voltage - Rated :
6.3V
Dielectric Material :
Ceramic
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Published :
Tolerance :
±20%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
X5R
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
2.2μF