CL05A225MQ3LRNC
Mfr.Part #
CL05A225MQ3LRNC
Description
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0402
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Free :
Lead Free
Temperature Characteristics Code :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Radiation Hardening :
No
Depth :
500μm
Height :
300μm
Mount :
Surface Mount
Thickness :
558.8μm
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Number of Terminations :
2
Capacitance :
2.2μF
Temperature Coefficient :
X5R
Case Code (Imperial) :
HTS Code :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
ECCN Code :
EAR99
Published :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated :
6.3V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Packaging :
Cut Tape (CT)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
CL05A225MQ3LRNC
Samsung Electro-Mechanics CL05A225MQ3LRNC
CL 2.2μF 6.3V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
CL05A225MQ3LRNC Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X5R.
CL05A225MQ3LRNC Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm