CL05A225KQ5NFNC
Mfr.Part #
CL05A225KQ5NFNC
Description
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0402
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Thickness :
558.8μm
Pbfree Code :
yes
Depth :
500μm
Published :
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Cut Tape (CT)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
2.2μF
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
X5R
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±10%
Dielectric Material :
Ceramic
HTS Code :
Multilayer :
yes
Height :
500μm
Voltage - Rated :
6.3V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
X5R
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Mount :
Surface Mount
Datasheets
CL05A225KQ5NFNC
Samsung Electro-Mechanics CL05A225KQ5NFNC
CL 2.2μF 6.3V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
CL05A225KQ5NFNC Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X5R.
CL05A225KQ5NFNC Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm