CL05A225KA5NUNC
Mfr.Part #
CL05A225KA5NUNC
Description
CAP CER 2.2UF 25V X5R 0402
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X5R
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Temperature Characteristics Code :
X5R
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness :
558.8μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
25V
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Mount :
Surface Mount
Series :
CL
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
18 Weeks
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm