CL05A224MQ5NNNC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL05A224MQ5NNNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.22UF 6.3V X5R 0402
Stock
131
In Stock :
131
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Depth :
500μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Case Code (Imperial) :
0402
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
HTS Code :
Temperature Coefficient :
X5R
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
0.22µF
Case Code (Metric) :
1005
Published :
Temperature Characteristics Code :
X5R
Thickness :
558.8μm
Series :
CL
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
6.3V
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
500μm
Multilayer :
yes
Datasheets
CL05A224MQ5NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL05A224MQ5NNNC
CL 0.22μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
CL05A224MQ5NNNC Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X5R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 6.3V.
CL05A224MQ5NNNC Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V