CL05A224MP5NNNC
Mfr.Part #
CL05A224MP5NNNC
Description
CAP CER 0.22UF 10V X5R 0402
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Tolerance :
±20%
Capacitance :
0.22µF
CL
Voltage - Rated DC :
10V
Published :
2008
Case Code (Imperial) :
0402
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
HTS Code :
Packaging :
Cut Tape (CT)
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
CL05A224MP5NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL05A224MP5NNNC
CL 0.22μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
CL05A224MP5NNNC Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X5R.Ceramic capacitor runs on voltage of 10V - Rated DC.
CL05A224MP5NNNC Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V