CL05A156MR5NUNC
Mfr.Part #
CL05A156MR5NUNC
Description
CAP CER 15UF 4V X5R 0402
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
0.5mm
Number of Terminations :
2
Length :
990.6μm
Max Operating Temperature :
85°C
Capacitance :
15μF
Voltage - Rated :
4V
Tolerance :
20%
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Width :
508μm
Temperature Coefficient :
-/+15ppm/Cel ppm/°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
CL05A156MR5NUNC
Samsung Electro-Mechanics CL05A156MR5NUNC
15μF 4V Ceramic Capacitor 20% -/+15ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
CL05A156MR5NUNC Overview
Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is -/+15ppm/Cel ppm/°C.
CL05A156MR5NUNC Features
with -/+15ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient