CL05A154KP5NNNC
Mfr.Part #
CL05A154KP5NNNC
Description
CAP CER 0.15UF 10V X5R 0402
0402 (1005 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
10V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Capacitance :
0.15μF
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Published :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±10%
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
CL05A154KP5NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL05A154KP5NNNC
CL 0.15μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
CL05A154KP5NNNC Overview
A 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X5R.This device can operate on voltage - Rated DC of 10V.
CL05A154KP5NNNC Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V