CL05A105MQ3LNNC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL05A105MQ3LNNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0402
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
6.3V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
HTS Code :
Height :
300μm
Temperature Coefficient :
X5R
Mount :
Surface Mount
Depth :
500μm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
CL
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness :
330.2μm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Feature :
LOW PROFILE
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Capacitance :
1μF
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
X5R
Published :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
CL05A105MQ3LNNC
Samsung Electro-Mechanics CL05A105MQ3LNNC
CL 1μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Low Profile Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
CL05A105MQ3LNNC Overview
Ceramic capacitor is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X5R.A voltage of 6.3V is required to operate this capacitor.
CL05A105MQ3LNNC Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V