CL05A105MP5NNNC
Mfr.Part #
CL05A105MP5NNNC
Description
CAP CER 1UF 10V X5R 0402
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
X5R
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Capacitance :
1μF
Factory Lead Time :
18 Weeks
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Depth :
500μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Temperature Characteristics Code :
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Height :
500μm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
CL
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
10V
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Datasheets
CL05A105MP5NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL05A105MP5NNNC
CL 1μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
CL05A105MP5NNNC Overview
A program's size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm for this device.Its coefficient is X5R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 10V, it is capable of operating.
CL05A105MP5NNNC Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V