CL05A105MO5NNNC
Mfr.Part #
CL05A105MO5NNNC
Description
CAP CER 1UF 16V X5R 0402
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
JESD-609 Code :
e3
558.8μm
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
16V
Capacitance :
1μF
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
18 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
CL
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Datasheets
CL05A105MO5NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL05A105MO5NNNC
CL 1μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
CL05A105MO5NNNC Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X5R.Powered by voltage of 16V, it can be operated with a voltage of rated DC.
CL05A105MO5NNNC Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V