CL05A105JQ5NNNC
Mfr.Part #
CL05A105JQ5NNNC
Description
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0402
Published :
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Dielectric Material :
Ceramic
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
yes
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
6.3V
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Series :
CL
Factory Lead Time :
18 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
0402 (1005 Metric)
Temperature Characteristics Code :
X5R
Capacitance :
1μF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
CL05A105JQ5NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL05A105JQ5NNNC
CL 1μF Ceramic Capacitor ±5% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)