CL05A104MP5NNNC
Mfr.Part #
CL05A104MP5NNNC
Description
CAP CER 0.1UF 10V X5R 0402
1 (Unlimited)
Depth :
500μm
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Case Code (Metric) :
1005
Case Code (Imperial) :
0402
0402 (1005 Metric)
Width :
0.5mm
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
yes
Material :
X5R
ECCN Code :
EAR99
GENERAL PURPOSE
Length :
1mm
HTS Code :
Capacitance :
0.1μF
Published :
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
18 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
550μm
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
10V
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
X5R
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
CL05A104MP5NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL05A104MP5NNNC
CL 0.1μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
CL05A104MP5NNNC Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 10V, it can operate.
CL05A104MP5NNNC Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V