CL05A104KQ5NNNC
Mfr.Part #
CL05A104KQ5NNNC
Description
CAP CER 0.1UF 6.3V X5R 0402
Capacitance :
0.1μF
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
558.8μm
Length :
1mm
Dielectric Material :
Ceramic
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
X5R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
X5R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
0402 (1005 Metric)
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Published :
Multilayer :
yes
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Height :
500μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Depth :
500μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Width :
0.5mm
Case Code (Imperial) :
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
6.3V
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
CL
Case Code (Metric) :
Datasheets
CL05A104KQ5NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL05A104KQ5NNNC
CL 0.1μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
CL05A104KQ5NNNC Overview
A program's size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm for this device.Its coefficient is X5R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 6.3V, it is capable of operating.
CL05A104KQ5NNNC Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V