CL03X104KR3NNNC
Mfr.Part #
CL03X104KR3NNNC
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
CAP CER 0.1UF 4V X6S 0201
Ceramic Capacitors
Thickness :
330.2μm
Voltage - Rated DC :
4V
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Width :
0.3mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Ceramic
Published :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Characteristics Code :
X6S
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Capacitance :
0.1μF
Length :
0.6mm
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Height :
0.3mm
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±10%
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
X6S
Number of Terminations :
2
Datasheets
CL03X104KR3NNNC
Samsung Electro-Mechanics CL03X104KR3NNNC
CL 0.1μF Ceramic Capacitor ±10% X6S 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~105°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
CL03X104KR3NNNC Overview
A 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X6S.This device can operate on voltage - Rated DC of 4V.
CL03X104KR3NNNC Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with X6S being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 4V