CL03C9R1CA3GNNH
Mfr.Part #
CL03C9R1CA3GNNH
Description
CAP CER 9.1PF 25V NP0 0201
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Length :
600μm
Dielectric :
C0G
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel
Negative Tolerance :
2.75%
Width :
304.8μm
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated DC :
25V
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
WRAPAROUND
Positive Tolerance :
2.75%
Capacitance :
9.1pF
Datasheets
CL03C9R1CA3GNNH
Samsung Electro-Mechanics CL03C9R1CA3GNNH
9.1pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0201
CL03C9R1CA3GNNH Overview
Ceramic capacitor is characterized by negative tolerance 2.75%.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.Having a tolerance of 2.75% for positive tolerance, this part falls within the acceptable range.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is 30ppm/Cel ppm/°C.Powered by voltage of 25V, it can be operated with a voltage of rated DC.
CL03C9R1CA3GNNH Features
a tolerance of 2.75%
a tolerance of 2.75%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V