CL03C8R2BA3GNNH
Mfr.Part #
CL03C8R2BA3GNNH
Description
CAP CER 8.2PF 25V NP0 0201
Voltage - Rated DC :
25V
Min Operating Temperature :
-55°C
Positive Tolerance :
1.22%
Length :
600μm
Packaging :
Tape and Reel
Width :
304.8μm
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Capacitance :
8.2pF
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
yes
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Surface Mount
Negative Tolerance :
1.22%
Datasheets
CL03C8R2BA3GNNH
Samsung Electro-Mechanics CL03C8R2BA3GNNH
8.2pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0201
CL03C8R2BA3GNNH Overview
There is 1.22% tolerance on this part, speaking of negative tolerances.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Positive tolerance is present at 1.22% for this part.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 25V Volts DC - Rated DC.
CL03C8R2BA3GNNH Features
a tolerance of 1.22%
a tolerance of 1.22%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V