CL03C8R2BA3GNNC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL03C8R2BA3GNNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 8.2PF 25V C0G/NP0 0201
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
8.2pF
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Radiation Hardening :
No
Custom Capabilities :
Other Tol., Volt, Size, Cap. Available
Tolerance :
±0.1pF
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Depth :
300μm
Length :
0.6mm
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Width :
0.3mm
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Multilayer :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric :
C0G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
300μm
Series :
CL
Voltage - Rated DC :
25V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness :
330.2μm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Datasheets
CL03C8R2BA3GNNC
Samsung Electro-Mechanics CL03C8R2BA3GNNC
CL 8.2pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
CL03C8R2BA3GNNC Overview
This device's program size/dimension is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 25V can be used for operation.
CL03C8R2BA3GNNC Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V