CL03C7R5CA3GNNC
Mfr.Part #
CL03C7R5CA3GNNC
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 7.5PF 25V C0G/NP0 0201
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Width :
0.3mm
Length :
0.6mm
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
300μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
WRAPAROUND
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Capacitance :
7.5pF
Packaging :
Cut Tape (CT)
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Published :
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Voltage - Rated DC :
25V
Pbfree Code :
yes
Custom Capabilities :
Other Tol., Volt, Size, Cap. Available
Factory Lead Time :
16 Weeks
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±0.25pF
Series :
CL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
CL03C7R5CA3GNNC
Samsung Electro-Mechanics CL03C7R5CA3GNNC
CL 7.5pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
CL03C7R5CA3GNNC Overview
Programs on this device are of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 25V Volts DC - Rated DC.
CL03C7R5CA3GNNC Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V