CL03C6R2BA3GNND
Mfr.Part #
CL03C6R2BA3GNND
Description
CAP CER 6.2PF 25V NP0 0201
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 13 INCH
C0G
Positive Tolerance :
1.61%
Voltage - Rated DC :
25V
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel
Capacitance :
6.2pF
Length :
600μm
Width :
304.8μm
yes
Negative Tolerance :
1.61%
Max Operating Temperature :
125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Custom Capabilities :
Other Tol., Volt, Size, Cap. Available
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
CL03C6R2BA3GNND
Samsung Electro-Mechanics CL03C6R2BA3GNND
6.2pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0201
CL03C6R2BA3GNND Overview
There is 1.61% tolerance on this part, speaking of negative tolerances.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Positive tolerance is present at 1.61% for this part.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 25V Volts DC - Rated DC.
CL03C6R2BA3GNND Features
a tolerance of 1.61%
a tolerance of 1.61%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V