CL03C6R2BA3GNNC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL03C6R2BA3GNNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 6.2PF 25V C0G/NP0 0201
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Multilayer :
yes
Length :
0.6mm
Width :
0.3mm
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
0201
Published :
2003
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Series :
CL
Tolerance :
±0.1pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
C0G
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
18 Weeks
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
HTS Code :
Thickness :
330.2μm
Voltage - Rated DC :
25V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Custom Capabilities :
Other Tol., Volt, Size, Cap. Available
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Depth :
300μm
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
300μm
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Dielectric :
C0G
Capacitance :
6.2pF
Datasheets
CL03C6R2BA3GNNC
Samsung Electro-Mechanics CL03C6R2BA3GNNC
CL 6.2pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
CL03C6R2BA3GNNC Overview
A 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 25V.
CL03C6R2BA3GNNC Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V