CL03C5R6BA3GNNH
Mfr.Part #
CL03C5R6BA3GNNH
Description
CAP CER 5.6PF 25V NP0 0201
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Positive Tolerance :
1.79%
HTS Code :
No
Length :
600μm
Packaging :
Tape and Reel
Dielectric :
C0G
Width :
304.8μm
Voltage - Rated DC :
25V
Negative Tolerance :
1.79%
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Height :
300μm
Depth :
300μm
Capacitance :
5.6pF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Multilayer :
yes
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Characteristics Code :
330.2μm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
CL03C5R6BA3GNNH
Samsung Electro-Mechanics CL03C5R6BA3GNNH
5.6pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0201
CL03C5R6BA3GNNH Overview
This part is characterized as having 1.79% tolerance, also known as negative tolerance.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.With regard to positive tolerance, this part exhibits a 1.79%.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 25V can be used for operation.
CL03C5R6BA3GNNH Features
a tolerance of 1.79%
a tolerance of 1.79%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V