CL03C5R1BA3GNNC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL03C5R1BA3GNNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5.1PF 25V C0G/NP0 0201
Stock
23
In Stock :
23
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Packaging :
Cut Tape (CT)
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Length :
0.6mm
Height :
300μm
Dielectric :
C0G
Temperature Characteristics Code :
C0G
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Case Code (Imperial) :
0201
Width :
0.3mm
Case Code (Metric) :
0603
Thickness :
330.2μm
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Temperature Coefficient :
C0G NP0
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
HTS Code :
Series :
CL
Tolerance :
±0.1pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Custom Capabilities :
Other Tol., Volt, Size, Cap. Available
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Depth :
300μm
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
5.1pF
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
25V
Datasheets
CL03C5R1BA3GNNC
Samsung Electro-Mechanics CL03C5R1BA3GNNC
CL 5.1pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
CL03C5R1BA3GNNC Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 25V, it can be operated with a voltage of rated DC.
CL03C5R1BA3GNNC Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V