CL03C560JA3ANNC
Mfr.Part #
CL03C560JA3ANNC
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 56PF 25V C0G/NP0 0201
Width :
304.8μm
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Length :
600μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Series :
CL
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
C0G NP0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
330.2μm
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
25V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
25V
Capacitance :
56pF
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
CL03C560JA3ANNC
Samsung Electro-Mechanics CL03C560JA3ANNC
CL 56pF 25V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
CL03C560JA3ANNC Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 25V - Rated DC.
CL03C560JA3ANNC Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V