CL03C4R7CA3GNNH
Mfr.Part #
CL03C4R7CA3GNNH
Description
CAP CER 4.7PF 25V NP0 0201
yes
Pbfree Code :
Length :
600μm
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
25V
Packaging :
Tape and Reel
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
RoHS Status :
RoHS Compliant
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
4.7pF
Negative Tolerance :
5.32%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
304.8μm
ECCN Code :
EAR99
Positive Tolerance :
5.32%
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
CL03C4R7CA3GNNH
Samsung Electro-Mechanics CL03C4R7CA3GNNH
4.7pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0201
CL03C4R7CA3GNNH Overview
This part is described as having 5.32% tolerance as a negative tolerance.The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.The part exhibits a tolerance of 5.32% in terms of positive tolerance.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 25V, it can operate.
CL03C4R7CA3GNNH Features
a tolerance of 5.32%
a tolerance of 5.32%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V