CL03C4R7BA3GNNH
Mfr.Part #
CL03C4R7BA3GNNH
Description
CAP CER 4.7PF 25V NP0 0201
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Negative Tolerance :
2.13%
Capacitance :
4.7pF
Voltage - Rated DC :
25V
330.2μm
Pbfree Code :
Packaging :
Tape and Reel
Width :
304.8μm
300μm
Positive Tolerance :
2.13%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Length :
600μm
Max Operating Temperature :
125°C
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
CL03C4R7BA3GNNH
Samsung Electro-Mechanics CL03C4R7BA3GNNH
4.7pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0201
CL03C4R7BA3GNNH Overview
As far as negative tolerance goes, this part is characterized by 2.13%.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.A 2.13% tolerance is observed for this part in terms of positive tolerance.Its coefficient is 30ppm/Cel ppm/°C and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 25V, it is capable of operating.
CL03C4R7BA3GNNH Features
a tolerance of 2.13%
a tolerance of 2.13%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V