CL03C4R7BA3GNND
Mfr.Part #
CL03C4R7BA3GNND
Description
CAP CER 4.7PF 25V NP0 0201
Ceramic Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel
Length :
600μm
Max Operating Temperature :
125°C
Custom Capabilities :
Other Tol., Volt, Size, Cap. Available
Width :
304.8μm
Negative Tolerance :
2.13%
Voltage - Rated DC :
25V
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 13 INCH
Positive Tolerance :
2.13%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Capacitance :
4.7pF
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Datasheets
CL03C4R7BA3GNND
Samsung Electro-Mechanics CL03C4R7BA3GNND
4.7pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0201
CL03C4R7BA3GNND Overview
Speaking of negative tolerance, this part is characterised to have 2.13% tolerance.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.As far as positive tolerance is concerned, this part exhibits a tolerance of 2.13%.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is 30ppm/Cel ppm/°C.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 25V.
CL03C4R7BA3GNND Features
a tolerance of 2.13%
a tolerance of 2.13%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V