CL03C4R3CA3GNNC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL03C4R3CA3GNNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.3PF 25V C0G/NP0 0201
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Dielectric :
C0G
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Height :
300μm
ECCN Code :
EAR99
Series :
CL
Packaging :
Cut Tape (CT)
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
HTS Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Depth :
300μm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
25V
Length :
0.6mm
Thickness :
330.2μm
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Lead Free
Custom Capabilities :
Other Tol., Volt, Size, Cap. Available
Multilayer :
yes
Factory Lead Time :
16 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitance :
4.3pF
Tolerance :
±0.25pF
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Width :
0.3mm
Datasheets
CL03C4R3CA3GNNC
Samsung Electro-Mechanics CL03C4R3CA3GNNC
CL 4.3pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
CL03C4R3CA3GNNC Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 25V, it can be operated with a voltage of rated DC.
CL03C4R3CA3GNNC Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V