CL03C4R3BA3GNND
Mfr.Part #
CL03C4R3BA3GNND
Description
CAP CER 4.3PF 25V NP0 0201
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 13 INCH
Voltage - Rated DC :
25V
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
330.2μm
Custom Capabilities :
Other Tol., Volt, Size, Cap. Available
Surface Mount
Negative Tolerance :
2.33%
Packaging :
Tape and Reel
Max Operating Temperature :
125°C
Positive Tolerance :
2.33%
Length :
600μm
Width :
304.8μm
Capacitance :
4.3pF
Datasheets
CL03C4R3BA3GNND
Samsung Electro-Mechanics CL03C4R3BA3GNND
4.3pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0201
CL03C4R3BA3GNND Overview
There is 2.33% tolerance on this part, speaking of negative tolerances.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Positive tolerance is present at 2.33% for this part.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 25V Volts DC - Rated DC.
CL03C4R3BA3GNND Features
a tolerance of 2.33%
a tolerance of 2.33%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V