CL03C3R9CA3GNNH
Mfr.Part #
CL03C3R9CA3GNNH
Description
CAP CER 3.9PF 25V NP0 0201
Voltage - Rated DC :
25V
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
125°C
Positive Tolerance :
6.41%
Length :
600μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Width :
304.8μm
Packaging :
Tape and Reel
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
HTS Code :
Negative Tolerance :
6.41%
Capacitance :
3.9pF
Datasheets
CL03C3R9CA3GNNH
Samsung Electro-Mechanics CL03C3R9CA3GNNH
3.9pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0201
CL03C3R9CA3GNNH Overview
Ceramic capacitor is characterized by negative tolerance 6.41%.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.Having a tolerance of 6.41% for positive tolerance, this part falls within the acceptable range.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is 30ppm/Cel ppm/°C.Powered by voltage of 25V, it can be operated with a voltage of rated DC.
CL03C3R9CA3GNNH Features
a tolerance of 6.41%
a tolerance of 6.41%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V